2023. december 25., hétfő

Lilahagymalekvár -már megint

Úgy látszik, rendre olyan recept jön itt elő, ami egyszer már volt :) de mivel kiállták az idő próbáját, nem árt felfrissíteni őket.



A lilahagymalekvár (ami inkább chutney) minden karácsony elengedhetetlen kelléke. Jól passzol a májpástétomhoz, a tatár beefsteakhez, de akár a sima vajas kenyeret is képes más szintre emelni.

Hozzávalók:

- méz
- lilahagyma
- vörösbor
- balzsamecet
- olívaolaj
- só, bors 

Pontos mennyiségek aszerint változnak, hogy mennyire bírja a szemünk a hagymapucolást mennyien vagyunk rá, ez most úgy 6 nagyobb fej:


3-4 evőkanál vegyess virágmézet mézet teszünk a serpenyőbe, egy nagyon picit átmelengetjük, majd jöhet rá a hagyma. Addig dinszteljük gyakran kevergetve, közepes lángon, míg teljesen meg nem puhul
Elég sok idő.
Ha már tényleg puha, akkor teszünk rá egy teáskanálnyi balzsamecetet (ne hagyjuk ki, meghálálja), ugyanennyi olívaolajat, egy pár tekerés borsot és 1-2 csipetnyi sót. Mindezek után felöntjük jó vörösborral, jelen esetben portóival, úgy 2 dl a hagymára, 1 dl a szervezetbe arányban.

Ekkorra már sűrű, illatos, ragadós az egész cucc, ráadásul jól össze is esik. Kóstoljunk és ha ízletesnek találjuk, szedjük ki.
Abból a rengeteg hagymából 3 pici üvegnyi lekvár lett.
De egyszerre úgyis kevés kell, szóval nyugi, kitart karácsony végéig.



2023. december 24., vasárnap

Mit szerettem 2023-ban?

Mutatok néhány igényes, bevált online lelőhelyet, melyet 2023-ban fedeztem fel és nagyon jókat tudok mindegyikről mondani.

Lehet, hogy Neked is jól jön:

1. Ha fonalat vennél



Horgolni szoktam, nekem az amolyan őszi-téli elfoglaltság tévé előtt, esti órákban. Semmi extrát, sálat, sapkát, dísztököt :) Imádom a színátmenetes fonalakat, itt pedig igazán fantasztikus a választék:

https://fonalam.hu/

2. Ha könyvet vennél

Tiszta hülye neve van (már elnézést), de ha széles választékot keresel új és antikvár könyvekből, akkor nézz be a BigBandi.hu / Szkítia-Avantgard Könyvesbolt és Antikvárium oldalára, jó döntés lesz. Én találtam itt olyan könyveket, amit sehol máshol, ráadásul igen baráti áron. Remek művészeti albumok is vannak.


3. Ha fűszereznél

Erről majd írok bővebben, hogy mit és miért vettem, de szerintem a választék és az ár itt rendkívüli:

https://www.egzotikusfuszerek.hu/hu/


4. Ha kreatív vagy és hobbi szinten kézműveskedsz

Bevallom, itt nem annyira magamnak vásároltam, mint inkább a lányaimnak, de itt olyan cuccok vannak, amit az átlag papírboltban, de még a kreatívboltban se nagyon látni. Kb. mindenféle kreatív hobbihoz van valami jóság.

Szeretettel a művészethez szlogennel.


Természetesen egyikhez sincs semmi közöm, érdekem nem fűződik az ajánlásukhoz. De tényleg elégedett vagyok velük, ezért osztom meg.

2023. december 22., péntek

Mézeskalács újratöltve

Már megírtam egy pár éve, milyen mézeskalács készül nálunk, a recept ugyanaz, de megpróbálok részletesebb lenni, hogy kezdőknek is használható legyen.



Ami nem változott, az az összetevők:

  •  75 dkg liszt
  •  35 dkg porcukor
  •  5 dkg puha vaj
  •  4 tojás
  •  4 evőkanál méz
  •  4 teáskanál szódabikarbóna
  •  fél csomag Mézeskalács fűszerkeverék
  •  csipet só

Az egészet egy jóóó nagy keverőtálba tesszük, és akár fakanállal, akár kézzel, egyneműre gyúrjuk.



Lehet, hogy az elején úgy tűnik, ebből a büdös életben nem lesz egynemű tészta, mert csak liszt az egész, de idővel tényleg összeáll.
Jó, ha kb. egy órára betesszük hűtőbe, a vaj is megnyugszik egy kicsit, könnyebb lesz nyújtani.
Ha kivesszük a tésztát, akkor több darabban -ne egyszerre az egészet!- lisztezett deszkán kinyújtjuk, kiszaggatjuk és sütőlapra tesszük.
Ne nyújtsuk nagyon vékonyra, különben túl gyorsan megsül, megkeményedik és inkább lesz keksz, mint puszedli.
180 fokos sütőben sütjük alsó-felső sütésmódon, 5-6 percig (sütője válogatja), míg kellemesen világosbarna lesz. Ne tovább, mert gyorsan megég és keserű + kemény lesz.

FONTOS! Vegyünk igénybe szaksegítséget!  Kölcsönöztünk erre a napra egy rokongyereket:

Előre szól, hogy ne felejsünk a tészta alá lisztet szórni

Nem kötik meg a kezét a szokásos mintázatok

A cukorral bőkezűen bánik minden formában

Boldog Karácsonyt mindenkinek!



2023. december 14., csütörtök

Sajtos tallér édesen

Vagyis így már nem sajtos, csak édes. De ha egyiknek nekiállunk, érdemes rögtön a másiknak is, a tésztájuk alig-alig különbözik. A sajtos tallér receptjét már megénekeltem, az édes pedig ennyiben különbözik:



Hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt
  • 2 tojás
  • 15 dkg Ráma
  • egy kis doboz tejföl (ami régen 2 dl volt, most nem is tudom, mekkora)
  • 10 dkg cukor
  • 1 csomag vaníliás cukor
  • fél csomag sütőpor

Ezeket összegyúrjuk a szokásos módon kis golyókat formálunk, és egyszerre hármat a tallérsütőben kisütünk.


2023. december 13., szerda

Tönkölyös süti

 (Na jó, azt nem hiszem el, hogy már 1 éve semmit se írtam ide!!! pedig de.)

Szóval a tönkölyös süti. Aminek az eredetijét Hildegard édes tönkölysüteményeként kaptam, de ez már egy átdolgozott verzió és én ezt is fogom most nektek bemutatni.


Ez a süti azért kitűnő választás, mert igazán vajas, jólesik így magában nassolni, nem kíván semmilyen kiegészítő feltétet, krémet, lekvárt, tejszínt, elkészítése egyszerű, túl sok hozzávalóból sem áll.

Igazából egyre kevéssé kedvelem az édes-krémes sütiket. Pedig a december bővelkedett benne, nekünk ilyenkor házassági évforduló, szülinap is kijut a mikulás és karácsony mellé.



Őszintén nem jön meg a kedvem a töménységükhöz. Öregszem? ne válaszoljatok.

Tönkölyös süti

Hozzávalók:

- 25 dkg vaj
- 20 dkg barnacukor
- 5 tojás
- 1 csomag Bourbon-vaníliás cukor
Ezt habverővel (vagy kézi, vagy gépi, ahogy kedélyállapotunk kívánja) alaposan kikeverjük, majd hozzáborítunk
- 20 dkg tönkölylisztet, amit 
- 1 csomag átszitált sütőporral keverünk el, majd
- 10 dkg darált mandulát vagy gesztenyelisztet teszünk még az egészhez és egyneműsítjük.
Ha picit sűrűnek találjuk, tegyünk hozzá 1 dl vizet.


Most voltam olyan bátor, hogy miután a masszát egy szilikon tortaformába borítottam, potyogtattam bele kandírozott gyömbért, mert az úgy még illet a téli szürkeséghez, de ez nem szükséges része és amúgy is bánjunk a gyömbérrel csínján.




Előmelegített sütőben, 180 fokon 40 percig, tűpróbáig sütjük.




Tényleg nem kell mellé-bele semmi, csak így önmagában fogyasszuk.


2022. december 16., péntek

Házi tészta

 Nem kertelek, nem annyira ragadott meg ez a házitésztázás, mint ahogyan én azt gondoltam magamról. Bújom a tésztás csoportokat, látom, hogy addiktív tud lenni, de nem sodort magával a flow.

Most már mindenesetre nagyon örülök, hogy 1., megkaptam szülinapomra Hisztis Mirtillhez a tésztaadaptert 2., nem a 3 részest, csak a nyújtót, mert van egy olyan érzésem, tök feleslegesen foglalná a másik 2 fej a helyet a szekrényben. 



Mivel megígértem apukámnak, hogy a karácsonyi húsleveséhez én viszem a csigatésztát, márpedig Karácsonyig alig 5 perc van hátra, ezért ma rászántam az időt és kipróbáltam, mit tud az adatper meg a faintos tésztavágóm. Nem kockáztattam azért nagyot, csak 3 tojást használtam el és 30 dkg lisztet, felesben búza- és rétesliszt. 

És akkor lett belőle csiga, meg széles (nagggyon széles)metélt, nem annyira szélesmetélt, meg gnocchetti sardi (ezt a csigacsinálón kell kézzel megformázni, kicsi golyót gyúrunk, azt a hüvelykujjunkkal elhúzzuk a bordázott felületen és felpöndörítjük -mókás csinálni, de a végére belefájdul a hüvelyk). Szórakoztam egy picit a színezéssel is, céklapor formájában, de azt hiszem, ehhez sincs kellő türelmem.

Legalább egyformák a négyzetek

Tekeredik a kígyó csiga

Száradnak

A kicsi gnoccik

Mindennek az alapja

A nem annyira széles metélt

A tésztavágó fodros fele ilyet tud

Száradás után csomagolva

A nagyon széles metéltet megfőztem ebédre.

Szárazon

Főtten (egész jól tartja a színét a céklaporos!)

Ha már lúd, legyen színes :D zöld pesto, fehér brie


2022. december 12., hétfő

Viktória torta

 Ajándék, mellyel meglepem (...) magam magam

Viktória torta, Viktória piskóta,  Victoria sponge -régóta izgatja a fantáziámat. Nem titok, rajongója vagyok Mary Berrynek, aki miatt egyáltalán megtudtam, hogy létezik ilyesmi. Arra gondoltam, hogy bár soha nem sütöttem még, de a saját szülinapi tortámhoz ezt a receptet fogom használni. De lüke módon magyar oldalról vettem hozzá a leírást, így utólag azt gondolom, nem volt jó a tojás mennyisége. Szóval inkább kövessétek Maryt!

Hozzávalók (ahogy jobb):

  • 4 tojás
  • 225 g finomliszt
  • 225 g porcukor
  • 225 g vaj
  • 2 tk sütőpor
Ez maga a piskóta. Kettő lapot kell sütni, közé kerül szezonban egy kis friss eperdzsem, de ha decemberben születsz, akkor kész lekvárral vagy dzsemmel dolgozol, nem igaz? Én most málnadzsemet használtam.

És a krém:
  • 500 g mascarpone
  • ízlés szerinti mennyiségben porcukor
  • 2 ek 100%-os narancslé
  • 200 ml tejszín lazára felverve.

A piskótánál először a puha vajat (margarint, hát milyen időket élünk?!) kikeverjük habosra a porcukorral. Egyenként feltörjük a tojásokat, és beledolgozzuk. Csak akkor jöhet a következő, ha előző már szépen eldolgozódott. Végül hozzászitáljuk a sütőporral elkevert lisztet és lazán összekeverjük. 

2 tortaformába egyenlő arányban szétosztjuk.

Nyugi, a massza szét fog terülni

180 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük, tűpróbáig.

Keressetek kisebb formát, ehhez a mennyiséghez a 21 cm-es túl nagy :(

Egy kicsit meg kellett nyirbálnom a szélét, a vékony, pirult darabkákat megettük magában.

Ha kihűlt a 2 lap, akkor az alsót megkenjük a lekvárral, erre kerül a mascarpones krém, ami egyébként isteni finom, magában is meg tudtam volna enni.







Hogy mennyire ízlett? Azt gondolom, sima piskótával jobb lenne. Mert amúgy remek kombináció a dzsem és a mascarpones krém, de a vajas piskóta nekem túl nehéz. A cukor mennyisége is rengeteg az ízlelőbimbóimnak. Ja igen, ne rakjatok bele ilyen sok krémet, nagyon durván kifolyik :D



2022. november 22., kedd

Almás kevert

Nem olyan időket élünk, amikor pazarolhatnánk. Így amikor a hálós almát kipakolva ez a szomorú látvány tárult elém:


...bár az volt az első reakcióm, hogy kidobom a francba, de győzött a józan ész, inkább mentettem a menthetőt. Így készült belőle

Almás kevert

Hozzávalók:

  • 3 tojás
  • 30 dkg finomliszt (lehet felesben rétesliszt)
  • 20 dkg barnacukor
  • 1 zacskó kristálycukor
  • 15 dkg margarin (na igen, a vaj korszaka leáldozott, megfizethetetlenül drága lett)
  • 1 csomag sütőpor
  • annyi alma lereszelve, amennyink éppen rendelkezésre áll (nem mértem meg, na)
  • almássüti fűszerkeverék
Először is a tojást kikeverjük a cukorral. Utána egy picit, de épp csakhogy megolvasztjuk a margarint, azt is belekeverjük. Utána beleszitáljuk a lisztet, abba meg a sütőport. Elkeverjük.
Most állunk neki megpucolni és lereszelni az almát, így elkerüljük, hogy legyen ideje megbarnulni. Alaposan kinyomkodjuk, a levét megisszuk, mert finom.
A kinyomkodott almát a masszához keverjük. Még megízesítjük az almássütis fűszerkeverékkel,

amiben van kristálycukor, őrölt fahéj, szárított citromhéj, étkezési só, vanillin aroma, őrölt kardamommag, vagyis ha külön-külön vannak ilyen fűszereink, akkor ezzel is operálhatunk.

Na szóval, ha minden összeállt, akkor irány a sütőforma (tepsi), majd az előmelegített sütő. 200  fokon 25 perc alsó-felső sütésen remek lesz.


(Elnézést kérek, a fotózás most csak így kutyafuttában valósult meg)

2022. november 8., kedd

Csigatészta

 35 év. Nagyjából ennyi telt el azóta, hogy utoljára csigatésztát csináltam még kislányként, a nagymamámmal. Abban az időben még a józan ész uralkodott a világban, ősszel és télen tartósítottunk, szárítottunk, tettük, amit az időjárás és az évszak diktált. Például csigatésztát sodortunk tonnaszám.

És itt vagyunk most egy emberöltőnyivel később, nekem pedig egyszerűen muszáj visszatérnem abba a korszakba, amikor még a józan ész uralkodott a világban.

Vettem egy kézműves csigacsinálót, meg volt itthon egy amúgy teljesen más funkciójú, de a célnak teljesen jól megfelelő másik célszerszám:

Kézműves kerámia

Ez amúgy vajformázó

A tészta semmi extra, 8 dkg liszt, 1 közepes tojás, csipet só.
Ezt dagasztás után nagyon vékonyra kell nyújtani.


Nekem most nem volt kellő türelmem, legközelebb ennél is vékonyabbra

Utána csinos, kb. 1,5x1,5 cm-es négyzetekre vágjunk derelyevágóval, pizzaszeletelővel, éles késsel (ne a szilikon lapon, hanem fa felületen!)
Előbb csíkokra...

...aztán négyzetekre. Legközelebb majd egyenletesebben :)

Ezután jön maga a csigatekerés, amit elmagyarázni valószínűleg nem tudok jól, de szinte sírva fakadtam a gyönyörűségtől, hogy egy pillanatig sem kellett rajta gondolkodnom, a kezem tudta magától: feltekered az egyik sarkánál, rányomod a felületre annyira, hogy összeálljon, de ki ne lyukadjon, végiggörgeted és kész!
Ezzel egy kicsit sűrűbb a csíkozás


Ezen pedig egyenletesebb, de szélesebb

Ennyi lett a kevés kis lisztből és 1 db tojásból

Száradunk

Kifőzni a szokásos módon kell, egy kis sós-olajos vízben. Ha nem nyújtottuk elég vékonyra a tésztát (mert nincs nyújtógépünk kedves Jézuska), akkor inkább nem levesbe, hanem másodikhoz, pörkölthöz, egyéb tésztaszószhoz jó, de persze a leves se köpi ki :)



Rájöttem: a csigatészta-készítés az én madeleine-em.








Kevert túrós

  Nagyon szeretem a túrós sütiket. Volt itthon fél kiló túró (ami valójában 40 dkg-os...) és tudtam, hogy ebből valami gyors és finom lesz. ...